Episodes

Friday Dec 13, 2019
Kereszténység és Védák
Friday Dec 13, 2019
Friday Dec 13, 2019
A Mária Rádió 2019.07. 31. -i Hit és tudás c. műsorában Loós Anita Barbara állandó szerkesztő társaival dr. Náray-Szabó Gábor akadémikus, egyetemi tanárral és Bodor György zugligeti plébános atyával beszélget a műsor vendégével Benvin Sebastian Madassery verbita szerzetessel, a Pápai Missziós Művek magyarországi igazgatójával, a kereszténység és a hinduizmus hasonlóságairól és különbségeiről.
A hinduizmus klasszikus értelemben nem vallás hanem kultúrában kialakult életszemlélet, filozófia. Egyik jellemzője a többistenhit, és nincs szent könyve. A hinduizmus szemléletmódját, a hinduizmus írott forrásai, a Védák foglalják össze. A Védák az embereket foglalkoztató legfontosabb kérdésekre, elmélyülés (megfigyelés, szemlélődés) alapján megfogalmazott válaszokat tartalmazzák.
Kezdettől fogva keresték a válaszokat, arra, hogy miért létezik az emberben egyfajta vágy, amit nem tud kielégíteni még akkor sem ha mindent birtokol? Hogyan lehet ezt a vágyat kielégíteni önmagunkban és mi lesz a halál után? A Védák három fontos megállapítása szerepel a Szentírásban is. Ezek a megállapítások összefoglalják a kereszténység lényegét is, bár nem teljesednek be, sem a hindu, sem más filozófiában, de beteljesednek Krisztus tanításában:
"Vezess bennünket a sötétségből a világosságra" (Véda)
"...Én vagyok a világ világossága..."
"Vezess bennünket az igazságtalanságból az igazságra; a halálból az örök életre " (Véda)
"Én vagyok az út, az igazság és az élet "
A hinduizmus és az egyistenhívő vallások között alapvető különbség az, hogy van kezdet és vég, az embernek is születése és halála, a világnak is kezdete és vége. A hindu szemléletmódban minden körforgásban van. Ez lehet az emberi vágy kifejeződése arra, hogy valamilyen formában tovább éljen (reinkarnáció). A kasztrendszer, reinkarnáció és más szokások továbbra is léteznek a hinduizmusban.
A hinduizmus mint szemléletmód elfogadja a többi vallást így például a kereszténységet, Jézust prófétának (gurunak) tartják. Indiában viszont terjed a nacionalizmus és fundamentalizmus, a kasztrendszer továbbra is tartja magát. Európában sok hamis guru van. Felhasználják akár a jógát, mint a testedzés egy formáját. A szerzetes kitért ennek pozitív és negatív hatásaira is. A terjedő krisna-tan amerikai találmány, nem sok köze van a hinduizmushoz, nem Indiából származik.
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.